Ako je to s povinnou výbavou?

Ako je to s povinnou výbavou?

Až sa nám rozum zastavuje nad niektorými zákonmi. Našťastie, čo sa týka vybavenia auta, tam je to zatiaľ ako-tak v poriadku. Viete, čo všetko musí obsahovať povinná výbava v aute na území Slovenska?

Autolekárnička má svoje normy

Chválime zákon, že vodiči nemusia nosiť v aute prebytočné veci, ale len tie dôležité z pohľadu bezpečnosti. Ako prvá z nich je autolekárnička, avšak musí spĺňať určité normy a tu už začíname zvažovať, k čomu sú tieto normy dobré.

Tak napríklad, autolekárnička musí byť v oranžovom obale. A to ešte iba v pár konkrétnych odtieňoch, ktoré presnejšie určujú normy RAL 2003, 2004, 2008, 2009, 2010 alebo 2011. Lebo keby bola biela, krikľavo zelená alebo inej farby, mohla by sa zrejme ťažšie hľadať v útrobách kufra alebo pomocou nej zachránite menej životov. Smiešne!

Farba ozaj nie je podľa nás podstatná, ale hlavne kvalita obalu. Ten by mal byť teplovzdušný a odolávať teplotám od -20 do 60 stupňov celzia. A rozhodne tiež nezáleží na tom, akú musí mať minimálnu veľkosť biely kríž. Mimochodom, je to 7 cm.

Autolekárnička sa skladá zo štyroch modulov, ktorými dokážete ošetriť drobné odreniny alebo aj zlomeniny, či popáleniny a zastaviť masívne krvácanie. Problém nastáva v dátume spotreby. Aj keď ste tieto vákuovo balené moduly nikdy neotvorili, zvyčajne po dvoch rokoch ich treba vrátiť do lekárne a zameniť za nové, začo si samozrejme opäť zaplatíte. A aby toho nebolo málo, každý modul má iný dátum spotreby.

Pokiaľ sa Vám to nechce stále kontrolovať, zastavte sa u nás v LEGAS AUTO. Máme nato vytvorený systém a každému nášmu klientovi zdarma posielame upozorňujúcu sms pred expiráciou autolekárničky. Rovno Vám ju aj vymeníme za novú, prípadne moduly v nich. A nebojte sa! Všetky sú oranžové, krížiky sme premeriavali, spĺňajú všetky predpisy!

 Reflexný odev neznamená iba vesta

To, že na čerpacích staniciach najčastejšie dostanete kúpiť reflexnú vestu neznamená, že zákon nepovoľuje iný reflexný odev. Môže to byť overal, bunda, či pláštenka. Podstatnejšie však je, aby mal na sebe reflexné prvky, ktorými sa rozumejú hlavne odrazové časti. Načo by mal zákon myslieť, je počet kusov, ale to nemyslí.

Podľa zákona stačí v aute voziť iba jeden reflexný odev, avšak my odporúčame, aby ste mali po ruke viacero týchto odevov, nakoľko je bezpečnejšie v prípade núdze, aby boli vidieť aj vaši spolucestujúci, vrátane milovanej svokry. Vesty vyjdú na pár euro a skutočne sú mimoriadne užitočné. Dbajte nato, aby boli po ruke vo vozidle, na mieste, kde má vodič ľahký prístup zo sedadla.

Trojuholník nepodlieha expirácii

Na dátum spotreby výstražného trojuholníka netreba, našťastie, myslieť. Musí byť však homologizovaný a s odrazovými plochami po všetkých troch stranách. Na tento povinný prvok v aute vodiči zabúdajú, keď odstavia auto v prípade poruchy. A keď si už aj spomenú, že treba dať vedieť ostatným účastníkom, že jeho auto je prekážkou na ceste, postaví ho meter za auto. Veď načo robiť 150 metrov za autom na frekventovanej ceste, všakže?

Varujeme Vás, skutočne dbajte na svoju aj ostatných bezpečnosť. Keď sa auto pohybuje rýchlosťou 130 km/h, tak počas jeho reakčného času tých 150 metrov prejde skoro bez brzdenia. Je mimoriadne dôležité dávať dostatočne vpred trojuholník. A pokiaľ stojíte v zákrute, tak ho dajte ešte pred zákrutu.

Rezervné koleso končí

Kým deravé cesty na Slovensku nezmiznú, dovtedy odporúčame do auta zadovážiť si aj rezervné koleso, hoci zákon tento predpis čiastočne nahradzuje výbavou na bezmontážnu opravu poškodenej pneumatiky. Sada na lepenie defektov je však nepostačujúca. Keď raz sekne gumu, môžete si bez rezervného kolesa iba pískať a čakať na odťahovku. V každom prípade, my v LEGAS AUTO za Vami radi nášho Non-Stop partnera pošleme.

Tak to vidíte, nie je to až tak zlé na Slovensku. Povinná výbava na Slovensku je pomerne jednoduchá a strohá. My Vám nad štandard týchto prvkov radíme zadovážiť si ťažné lano, zdvihák alebo aj snehové reťaze, ak často cestujete do hôr.

Poradíme vám? Zavolajte nám

PO-PI: 8:00 - 17:00